Karlssons diverse

Tiden rusar iväg och nu är vi i slutet på november och med det har vi också hunnit med lite diverse olika väder. Ena dagen är det sol och 17 grader varmt och nästa har det ramlat ner i grader så det nosar på nollan. Det är helt galet. En kväll när jag gick och lade mig så var det barmark och när jag vaknade på morgonen efter vid åttasnåret var det 10 cm snö. Man måste blinka många gånger innan man ens fattar att jo, det är sant. Då är det bara att hoppa i kläderna och ut och sopa så att både jag och mina gamla grannar har fritt fram utanför dörrarna.

Ni som har hängt med här länge vet ju att jag barfota brukar trampa upp ett hjärta när första snön kommer. Det gick sådär i år tycker jag. Första snön kom och försvann innan jag hann ut och flänga runt och nu var det 10 cm snö. Äsch, det är väl inget att sjåpa sig för. Av med strumporna och ut i snön. Jag kan lova att det var en större utmaning att trava runt i den här snön än i encentimeterssnön som brukligt. I år kan jag heller inte stolt uppvisa att jag faktiskt inte blivit plattfot det här året som gått heller för tåavtrycken är så långt nere i snön så de syns inte och då inte heller hålfoten så ni får lita på mitt ord att mina fötter är i samma prima skick som förra året.

Jag har ju hållit på och joxat med att sticka nallekläder när det varit F1-träningar och race. Nu är det ju slut på den säsongen och en del av nallarna har fortfarande ändan bara och vissa är totala nakenfisar. Det kommer dock att ändras så småningom. Det är dock en glad flock som samsas i min soffa och trots att jag inte var klar med alla där så beställde jag ännu flera i vild glädje över att nallebutiken åter var öppen. Bättre att ha överskott än att det tar många månader innan man kan beställa nya så nu har jag ett litet lager.

Lite har det blivit gjort också. Ett par mössor och några stora mormorsrutor 20×20 som är gjorda av restgarner.

Även en liten Jolly Jacket har blivit till under en tv-kväll. Dessa går ju så fort att göra och jag tycker de blir så fina. Jag virkar dock minst två varv extra nedtill för jag tycker att det är bra om den är lite längre. Garnet är från king cole.

Dottern har tidigare virkat väldans många ponchos och några har hamnat i välgörenhetslådan och ska iväg och värma barn. Virkade i acrylgarn. Kanonbra sätt att göra av med restgarner minsann.

Höst och ruskväder. Då blir man tvungen att liva upp sig själv så man inte fastnar i mörkret. Jag tog ett riktigt bra beslut i den vägen då jag var ner till stan i ett ärende och sedan slank in på Åhlens rea. Jag hittade ett påslakan som gjorde mig glad i hela kroppen. Sommar, sol, blomdoft och vippande med barfotatår. Så klart jag köpte påslakanet. Nytvättat och redo att bäddas med och sen får det vara ur mörkt och dystert det vill utanför hos mig för inomhus är det ljust, glatt och bara så mysigt. Jag kommer att sova gott och vakna och bli glad på direkten när jag ser blommorna. Tjohoooooooo!

Sista bilden är till er alla som tittar in och läser här hos mig. Det är en vardagslycka för mig att ni finns. Så här får ni dela på årets barfotahjärta.

Jag hoppas ni alla har en riktigt fin första advent. Själv lyckades jag inte få igång min ljusstake trots att jag köpt nya lampor. Men det blir advent ändå det vet jag och har tänt ett ljus istället.

Ha en fortsatt fin kväll…………..med eller utan barfotaskutt i snön

6 kommentarer (+lägga till din?)

  1. Gunilla
    Nov 27, 2022 @ 21:55:45

    Trevlig advent till dig också. Vi hade lite snö i Skåne också, men den försvann fort. Min dotter kom hem men många nallar som också ska få nya kläder under jul och nyår.

    Svara

    • Bibbis blandning
      Nov 27, 2022 @ 23:13:30

      Jag tycker det är så mysigt att göra små klänningar eller yemenvästar till nallarna. Det är ett så lagom jobb mellan varven. Kul när man får klä på dem sedan och se hur rara de blir. Man blir glad själv och jag hoppas att den som får nallen blir lika glad.

      Jag har ingen snö kvar alls här hos mig. Ute mot gatan och parkeringen ligger det små lortiga högar bara men mestadels är det barmark.

      Ha det fint och tack för att du hörde av dig. Man blir glad av det också ska du veta.

      Svara

  2. Carol
    Nov 28, 2022 @ 00:37:48

    Go advent till dej, Bibbi, med eller utan elljusstake.
    Jqg fick sent omsider upp fönsterstjärnan nu ikväll och två elljusstakar. Men med en liten buskatt i huset som får stollaryck varje dag och då far som ett jehu genom rummen så vete katten(!) om man vågar ha levande ljus tända…

    Sån härlig nalleparad som håller dej sällskap i köket😍De är jättetjusiga och jag förstår om nakenfisarna är spända på vad de ska få för fint att stoltsera i. Jollysen är bedårande! Och mössorna blev jättesnygga. Jag har aldrig vågat mej på att virka en poncho men din dotter gör jättefina såna.
    Själv vevar jag på en jordgubbsmössa till en liten 1 månads bebis. Det lyser också upp tillvaron precis som ditt sommarpåslakan.
    Tänk när det är tid för tåvipp på altanen… För snart vänder det och blir ljusare, hurra! 💚

    Svara

    • Bibbis blandning
      Nov 28, 2022 @ 10:44:39

      Tänk att det är den lille pälsbollens första advent i det nya hemmet och allt är ju skojsigt att leka med. Ni får nog fullt upp med att ha koll på det lilla klättrande, klängande lilla pälsmonstret. Men vilket kärt jobb!
      Det är då inte helt utan att jag är avundsjuk på dig som får borra in näsan i babypälsen och bara snusa. Så himla mysigt.

      Svara

  3. Bea E
    Nov 29, 2022 @ 13:42:29

    Hej Bibbi,
    Här kommer en lite försenad hälsning om en fin och go första advent till dig, med eller utan adventsljusstaken. Tack för ditt hjärtevärmande blogginlägg och ditt fina barfotahjärta.
    Underbart med alla nallarna som sitter tillsammans och myser, säkert nyfikna på vad de ska få för fint att ha på sig. Så fina mössor du stickat och jolly jacketen med pälskanten är helt underbar. Ponchorna din dotter virkat är kanonfina. Underbart är det med sommarfeeling mitt i den mörka årstiden och så härligt att få somna och vakna med alla ljuvliga sommarblommor som gör oss glada.
    Tack för allt du delar. Dina fina blogginlägg är ren och varm vardagslycka. Kram kram

    Svara

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Evas pysselsida

En blogg om hantverk, välgörenhet och livet dag för dag

Hantverkarglädje

En blogg om hantverk, välgörenhet och livet dag för dag

Soanspysselblogg

En blogg om hantverk, välgörenhet och livet dag för dag

%d bloggare gillar detta: