Fjärrvärme på väg

Före semestern fick jag ju sju nystan babygarn av min snälla granne A-M. Nu är dessa nystan uppstickade och resultatet blev det här

DSC00910

Det blev fyra yemenvästar och fyra mössor i olika storlekar. Jag har bestämt mig för att denna leverans ska gå hit   Det känns gott att veta att i alla fall fyra små varelser kan få hjälp med att hålla värmen.  Inga små barn ska behöva frysa och svälta. Jag önskar så att alla barn som kommer till världen kunde få mat, värme, kärlek och trygghet. Men så ser världen inte ut. Så även om man bara kan värma några stycken så är det vackert så. Ingen kan göra allt men tillsammans kan vi göra underverk. I alla fall små underverk.

Jag skickar leveransen i min grannes namn för utan hennes garn hade det ju inte blivit några västar och mössor. Dessutom brukar Ingrid som har SHH skriva underbara tackkort som värmer ända in i hjärteroten.  Man känner verkligen att det man skickar har hamnat på rätt ställe.  Jag har lite mer smått att skicka men jag får titta runt lite vilka som behöver mössor i olika barnstorlekar.

Här regnar det nu men det är fortfarande 18 grader varmt. Hösten kryper på men jag tycker faktiskt om det. Jag gillar dunklet, de varma färgerna och den klara luften.

Jag hoppas ni alla har en bra måndagskväll………med eller utan regn.

 

7 kommentarer (+lägga till din?)

  1. Melody&M.E
    Sep 08, 2014 @ 19:51:55

    Så flitig du är med stickorna! Nu har min lätt stukade tumme blivit bra och även foten är bättre! I morgon har vi blivit utlovade regn, så det kanske blir att plocka fram strumpstickorna för de finns med längst ner i väskan!
    Önskar dig en fortsatt fin vecka!
    kram M.E

    Svara

  2. Louise
    Sep 08, 2014 @ 21:55:41

    Åååå … så fint gjort av dig! Både att sticka till de behövande barnen och att skicka det i din grannes namn.
    Du är en kvinna med stort och varmt hjärta ….
    Kram

    Svara

  3. Maidi
    Sep 09, 2014 @ 09:22:18

    Men vad mycket fint du gjort. Tänk vad de stackars barnen ska bli glada..

    Kram Maidi

    Svara

  4. Soili
    Sep 13, 2014 @ 08:13:54

    Vad fina dom är.Jag skickar också till Ingrid.Det är trevligt med responsen man får från henne genom det där kortet.Då är det inte längre så anonymt.
    Trevlig hösthelg.
    Kram.

    Svara

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Evas pysselsida

En blogg om hantverk, välgörenhet och livet dag för dag

Hantverkarglädje

En blogg om hantverk, välgörenhet och livet dag för dag

Soanspysselblogg

En blogg om hantverk, välgörenhet och livet dag för dag

%d bloggare gillar detta: