Recept på schweizare á la barnbarnet

Knappmakerskan Maria efterfrågade recept på ”svejsare” och här kommer det:

400g nötfärs eller blandfärs

1 ägg

1 tsk salt

1 krm vitpeppar

1 finhackad gul lök eller lökpulver

Riven ost eller ostskivor i mindre delar, gärna smakrik t ex Västerbotten

Rökt skinka t ex smörgåsskinka

Mjölk

Finhacka löken och ev bryn den i en stekpanna med lite margarin. Knäck ägget i en bunke och blanda i den brynta löken (lökpulvret) samt salt och peppar. Vispa lätt.

Blanda i färsen och bearbeta allt så den blir jämn och fin. Ofta behöver man tillföra vätska, jag brukar ta mjölk.

Skär skinkan i strimlor och gör mindre bitar av osten.

DSC00366

DSC00367Forma tunna biffar på en blöt skärbräda. Lägg ost och skinkhack på varannan biff men inte ända ut i kanten. Lägg den tomma biffen ovanpå den med skinka och ost. Försök nu att stänga inne skinkan och osten genom att arbeta med en stekspade av metall. Det brukar gå bra om man har vatten på stekspaden med jämna mellanrum. Det gäller att få tätt överallt så att osten inte tränger ut från biffen under stekningen.

Stek schweizarna och avnjut dem tillsammans med kokt potatis och rödvinssås.

Både mannen i huset d v s den större kocken och barnbarnet, den mindre kocken,  äter schweizare med stor förtjusning. Barnbarnet tycker dessutom att det är kanonkul att få vara med och tillreda maten så han kommer definitivt inte att vara handfallen i köket den dag han flyttar hemifrån.  Smaklig spis hälsar båda.

 

3 kommentarer (+lägga till din?)

  1. Melody&M.E
    Aug 18, 2013 @ 20:21:32

    När jag läser receptet känner jag igen rätten, men jag har aldrig gjort den.
    Tror nog att det finns ett barnbarn här också som skulle uppskatta en schweizare!
    Receptet sparas i ”Matmappen” till killen kommer på besök!

    Svara

  2. MariaB
    Aug 31, 2013 @ 17:52:23

    Tack tack säger Knappmakerskan. Jag såg inlägget tidigare, men var då inte vid en dator som tillåter mig att kommentera. Det får bli svejsare nån dag när jag får medhjälpare i köket. Pillig tillsammansmat.

    Svara

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Evas pysselsida

En blogg om hantverk, välgörenhet och livet dag för dag

Hantverkarglädje

En blogg om hantverk, välgörenhet och livet dag för dag

Soanspysselblogg

En blogg om hantverk, välgörenhet och livet dag för dag

%d bloggare gillar detta: