Ibland suckar man över alla små små nystan av restgarner man har ligger än här och än där. Men egentligen är det ju rackarns roligt att samla ihop alla små snuttar och göra något till en liten. Här är några små snuttetrasor som jag trollat fram med hjälp av restgarner. Små barn tycker ju dessutom om att pilla och joxa med fingrarna medan de gosar sig så jag har knytit fast diverse virkade små saker som dinglar omkring när man rör trasan.
Bollar och spiraler i olika färger och ett ”hjul” och någon slags trefingerspillemoj. Nåja man kan ju inte ha namn på allt. De är fastknutna och även ditsydda med sytråd för extra säkerhet så de inte lossnar. Det är bara att låta fantasin flöda. Klicka på bilden och gör den större så syns småsakerna lite bättre.
Aug 06, 2012 @ 21:11:59
Vilka söta! Och så säger du att JAG är så uppfinningsrik, jag tycker de där var jättegulliga 😀
Aug 06, 2012 @ 21:32:02
De är finare i verkligheten. Fick inte till färgerna så bra tycker jag. Du kanske får visa mig när du kommer om det är så jag kan göra annorlunda.